UkrSEPRO bir Ukrayna kalite sistemi onayıdır.   Ukrayna’da ticaret yapmak isteyen yabancı şirketler de Ukrayna şirketleri de UkrSePRO’ya sahibi olmalıdır.

ATACERT Belgelendirmeden danışmanlık hizmeti alınması durumunda UKRSEPRO Belgesi için gerekli bilgilendirme faaliyetlerini yapmakta, belgelendirme aşamalarını kuruluş ile birlikte koordineli olarak oluşturmaktadır.

1.  UkrSEPRO Sertifikası  Niçin Gereklidir?

Ukrayna da gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini belirtmek için kullanılan belge olup, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaçları vardır

2. UkrSEPRO Belgesinin Faydaları nelerdir?

Piyasada büyük güce sahip olursunuz. Ukrayna ve çevresi pazarlarında serbest dolaşım ile pazarlayabilme olanağı sağlar. Büyük bir müşteri kitlesine sahip olursunuz. Türkiye’de üretim yapan firmaların UkrSEPRO Belgesi geçerliliği olan ülkelere ihracat yapma olanağı bulunur.

3. Ukrayna UkrSEPRO Belge Türleri Nelerdir?

İki tür UkrSEPRO Sertifikası mevcuttur: gönüllü ve zorunlu. Belli bir ürünle ilgili olarak uygunluk sertifikasının mecburi veya opsiyonel olmasını düzenleyen bir karar vardır. Bu karar temelinde ürünün onaya tabi olması halinde bu onay zorunlu olarak alınmalıdır. Uygunluk sertifikasının tanzimine, ürün üzerinde akredite laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilecek bir testin raporu temel teşkil etmektedir.  UkrSEPRO çeşitlemesi daha çok hangi süre için verildiği ile alakalıdır:

İki yıl için verilen  UkrSEPRO Belgesi: Üretim yerinde yapılan incelememe ve bunun neticesinde düzenlenen tutanak ile belirli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna yasalarına elverişli olup olmadığı kontrol edilir.

Beş yıl için verilen UkrSEPRO Belgesi: Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna yasalarına elverişli olup olmadığı kontrol edilir.

4.  UkrSEPRO Belgesi Nasıl Alınır?

Ürünleriniz öncelikle incelenir, firmanız hakkında genel bilgiler Rusça`ya çevrilerek kataloglarınızla birlikte Kiev`de sertifika kuruluşlarına gösterilir. Fiyatlandırma için Resmi başvuru gereklidir. Yapacağınız sözleşme doğrultusunda işleminiz başlar ve Ukrayna`dan Yetkili uzmanlar gelerek üretim yerinizde inceleme yapar. Örneklerin Kiev`deki Test Merkezinde incelemesi yapıldıktan sonra 20 ile 30 gün içinde sertifikalar teslim edilir.

Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek