Yeni pazar arayışları, İslam ülkelerindeki pazar potansiyeli ve İslam ülkeleri arasındaki dış ticaret hacmi büyüklüğü, gıda ürününün İslami koşullara uygun olma gerekliliği ve bunun sonucu Helal Gıda Belgesini zorunluluk haline getirmektedir. Bu yüzden, son zamanlarda Helal Gıda Belgesi, Müslüman ülkelerde gıda üretici ve tüketicilerinin istediği bir belge olmaktadır. Helal Gıda Belgesi olan ürünlerde ürün ve üretici firmanın Küresel İslam içinde tanımasını sağlamakta, ayrıca uluslararası fuarlarda katılımda ürüne değer katmaktadır. Üretici firmaların ürettiği ürünün İyi üretim uygulamaları (GMP), iyi hijyen uygulamaları (GHP), Tehlike analizi Kritik Kontrol Noktaları Tanımlama (Hazard Analysis and Critical Control Points, HACCP) ve İslami şartlarını sağlamalıdır.

Helal Gıda belgesi için aranan asgari şartlar şöyledir:

Hammaddeden mamül aşamasına kadar ürün üretim aşamaları İslami kriterlere uygun olmalıdır. Ürün içeriğinin bileşiminin ve birbiriyle etkileşimi İslami kriterlere uygun olmalıdır. Katkı maddelerinin içeriği İslami kriterlere uygun olmalıdır. Üretim yerlerinin sağlık ve temizlik şartları İslami kriterlere uygun olmalıdır. Beslenme bakımından uygun özellikleri taşıma durumu İslami kriterlere uygun olmalıdır. Ürünün paketlenmesi İslami kriterlere uygun olmalıdır. Ürünün depolanması, depolanma şartları İslami kriterlere uygun olmalıdır. Helal Gıda Belgesinin tüm dünyada geçerli olması önemlidir. Malezya Helal Belgelendirme Kuruluşu (JAKİM) tarafından akredite olan ATACERT Belgelendirme kuruluşundan alınan bütün Helal Gıda Belgesi bütün dünyada geçerlidir.

ATACERT Belgelendirmede Helal Gıda Belgesi olan ürünler için, ürünleri, ürünlerin içeriğindeki katkı maddelerini, ürünün hazırlama ve işleme yöntemlerini, ham maddeden ürün aşamasına kadar temizlik ve sağlık şartlarını güvenlik kuralları içinde denetlemektedir. Bununla birlikte ATACERT Belgelendirme tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunmaktadır.

ATACERT Belgelendirmede Helal Gıda Belgesi olan ürünler için denetimlerini GMP, GHP, HACCP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarını bilen, helal bilginin eğitimini almış, alanında uzman denetçiler tarafından gerçekleştirmektedir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek