Hasar sörveyi, genel olarak sigorta şirketi tarafından geminin hasarını tespit etmek amacı ile talep edilir. Gemilerde yapılacak olan onarımın maliyetinin tespiti hasar sörveyörünün görevidir. Sigortanız bulunmasa dahi, proje sorumlusu olarak bir sörveyörün danışmanlığından faydalanmak tamir giderlerini azaltmak adına yapılacak önemli bir adımdır.

ATACERT Belgelendirmenin deneyimli ve yüksek nitelikli personeli sizin için hasar sörvey tespitini yapmakta ve alanında uzman surveyörlerimiz tarafından raporlanmaktadır.

1) Hasar Sörveyi nedir?

Hasar sörveyi, genel olarak sigorta şirketi tarafından geminin hasarını tespit etmek amacı ile talep edilen raporlardır.

2) Hasar Sörveyi neden yapılır?

P&I sigortası (Protection & Indemnity yani koruma ve tazmin) kapsamı, armatörler, işletmeciler ve kiracılar için üçüncü şahıs yasal sorumluluk sigortasıdır. Sigorta kapsamındaki temel rizikolar aşağıdaki gibidir:

Yük kaybı ve hasarı, Enkaz kaldırma, Kirlilik, Çatışma, Rıhtım hasarlarından doğan masraflar, cezalar ve sorumluluklar, Gemi işletmesinden veya operasyonundan doğan para cezaları ve diğer cezalar, Gemi adamlarının veya 3. şahısların yaralanma, hastalık, ölüm tazminat ve masrafları, Gemi adamlarının yurda iade masrafları, Gemi adamlarının ikame masrafları,

Gemi adamlarının şahsi eşyalarının kaybı ve hasarlanması, Sapma ve liman masrafları, Kaçaklar ve mülteciler, Denizde can kurtarma, Çatma Sorumlulukları, Karada, denizde mala hasar / sabit ve yüzer objelere hasar, Çeki sorumlulukları, Karantina masrafları, Yükün taşınmasından doğan sorumluluklar (eksiklik, hasar, imha), Geminin müşterek avarya payı, Dava ve say masraflarıdır.

Belirtilen durumlarda sigortadan yararlanabilmek için Hasar Sörveyi yaptırılması gerekmektedir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek