CE belgesi veya işareti, Avrupa Birliğï’nin belirli ürün sınıflarında yer alan ürünlerin Avrupa pazarında serbest şekilde dolaşımı adına ürünlere uygulanan teknik standartlara ve bunu ifade eden sertifikaya denir. CE belgesi kapsamında kişisel koruyucu ekipmanlar, çalıştığınız yerde ilk önce kendimizin bir yada birden çok güvenlik ve sağlık tehdidine karşı muhafaza edilmek için kişilerce takılmak, giyilmek yada taşınmak gayesi ile hazırlanmış herhangi bir cihaz, alet yada malzemeye denir.

İş güvenliği uygulamalarında, CE belgesi kapsamında kişisel koruyucu ekipmanlar, aslında tehlikeleri engellemek için kullanılması gereken en son metottur. Fakat bu metot diğer metotlara oranla işverenlere daha az maliyetli olduklarından dolayı ilk sırada yer almaktadır. Fakat bilmelidir ki kişisel koruyucular çoğu zaman kişileri meslek hastalıklarından ya da kazalardan tamamen muhafaza edemez sadece belli oranda şiddetini azaltır. Kişisel koruyucu donanımın personellere kullandırılması işverenin sorumluluğundadır. İşçilere kişisel koruyucu donanımların ne anlama geldiğini, meydana gelebilecek meslek hastalıkları ve kazalar konularında eğitimler sunulmalıdır. Personele, koruyucuların kullanmayı kabul etmediğinde yaptırımlar gerçekleşmelidir.

 1) Kişisel Koruyucu ekipmanların belgelendirmesi hakkındaki mevzuat nedir?

Avrupa Birliği komisyonu, iş hayatında güven ve sağlık  yaklaşımında önemli bir unsur olan kişisel koruyucu donanımların hem güvenli hem de kaliteli ürün kullanımı hakkında önem vermektedir. Kişisel koruyucu ekipmanlar 89/686/EEC numaralı direktife uymakla olmakla beraber CE etiketi bulunmaksızın piyasaya sürülmesi ülkemizi de kapsayan kanunlar kapsamında men edilmiştir. 89/686/AT kişisel koruyucu donanımlar mevzuatı, ürünlerin kategorilere ayrılması ve bu kategorilere uygun analiz işlemlerini tanımlamaktadır.

2) CE Belgesi Kapsamında Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Nedir?

Göz ve Yüz Koruyucuları: Yüz siperleri, gözlükler ve maskeler; kaynak işleri, kimyasal maddeler ile çalışılan işler gibi parça sıçraması tehlikesi bulunan benzer işlerde kullanılır.

Kulak Koruyucuları: Manşonlu kulaklıklar ve kulak tıkaçları; tekstil, ağaç ve metal sanayi gibi gürültünün fazla olduğu işlerde kullanılır.

Baş Koruyucuları: Şapka, baret ve kasklar; tüneller, maden işleri, inşaat işleri, metal sanayisi gibi işlerde çarpmaya ve düşen cisimlere karşı koruma için kullanılır.

El ve Kol Koruyucuları: Kolluklar ve eldivenler makine, kimya, metal ve inşaat gibi sektörlerde, kimyasal maddeler, sıcaklık, elektrik, titreşim gibi faktörlerin neden olacağı kesme, delinme ve yanık gibi tehlikelere karşı koruma sağlar.

Ayak ve Bacak Koruyucuları: Bot, ayakkabı, çizme, dizlikler ve tozluk gibi donanımlar; maden, inşaat, yer altı ve metal işlerinde sıcaklığa, elektriğe, kaymaya ve düşen, batan ve sıçrayan cisimlere karşı koruma sağlar.

Vücut ve Gövde Koruyucuları: Cankurtaran yeleği, koruyucu önlük ve emniyet kemerleri; kaynak, döküm, kanalizasyon ve inşaat işlerinde sıcaklık, toz, radyasyon, elektrik, kimyasallar ve yüksekten düşmeye karşı koruyucu olarak kullanılır.

Solunum Sistemi Koruyucuları: Solunum sistemi cihazları, gaz, toz ve yangın maskeleri, dalgıç donanımları gibi donanımlar; kapalı ortamlarda, tozlu, oksijenin yetersiz olduğu yerlerde ve yer altı işlerinde koruyucu olarak kullanılır.

2) Kişisel Koruyucu Ekipmanların CE Belgesi Süreci nasıldır?

AT Tip: T.C. Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığınca oluşturulan, gelişmiş ülkelerin şartlarına, sanayimizi oluşturmak ve dünyada ortak bir standart üretimi gerçekleştirme ilkesi ile yayınlanmış veya kabul edilmiş kurallardır.

AT Tip İncelemesi: Üretimi gerçekleşecek kişisel koruyucu donanımlar mevzuat şartlarını tedarik edip etmediğini onayı yapılmış kuruluşça doğrulanmasını ve belgelendirilmesini kapsar.

AT Doğrulaması: Üretici kuruluşun, kontrolü yapılan kişisel koruyucu donanımların aynı zamanda AT tip değerlendirmesinde ürünlerin uygun olduklarını ve mevzuatın maddelerini karşıladıklarını doğrulayarak beyanda bulunduğu süreçtir.

AT Tipe Uygunluk Belgesi: Üretici kuruluş, kişisel koruyucu donanımların AT tip inceleme belgesinde tanımlanan örnekler ile onlara uygulanacak mevzuat koşullarını karşıladıklarını beyan eder ve imalatçı kuruluş, kişisel koruyucu donanımlarının hepsinin üzerlerine CE işaretini ve tanıtım yazılarını ilave etmesinin ardından yazılı bir uygunluk beyanı oluşturur. Bu aşamaların ardından Ce işareti taşıyan ürünlerin hepsi piyasaya arz edilebilir.

CE Uygunluk İşareti: AT uygunluğunun belirlenmesi üretici kuruluş kişisel koruyucu donanımların üzerine, ayırt edici işaret olarak ismini yada ticari markasını görülebilir, silinmeyecek, kolay okunabilir bir şekilde iliştirilebilir.

ATACERT Belgelendirme olarak Kişisel Koruyucu Ekipmanların CE belgesi kapsamındaki ürünleri belgeleme konusunda sizlere hizmet vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek