Sudi Arabistan’a yapılan ihracatlarda, ihracat  öncesi gereken belgeler verilerek çıkartılan uygunluk belgesidir.

ATACERT Belgelendirmeden danışmanlık hizmeti alınması durumunda SASO Belgesi için gerekli bilgilendirme faaliyetlerini yapmakta, belgelendirme aşamalarını kuruluş ile birlikte koordineli olarak oluşturmaktadır.

1) SASO Belgelendirmesi için gerekli evraklar nelerdir?

Ticari fatura, Menşei Şehadetnamesi, Konşimento, Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigortalanmışsa), Yükleme listesi ve ürün ve yükleme görselleri, Ürüne ait İngilizce test raporları

Bunların dışındaki belgeler isteğe bağlı olup, ithal edilecek ürüne ve ithalatçı ile yapılan anlaşmaya göre değişebilmektedir.

Ticari faturalarda bulunması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

Tüm ticari faturalar ihracatçı şirketin antetli kağıdına yazılmalı, alıcı ve satıcının ad ve adresleri tam olarak bulunmalıdır. Satışa konu ürün açık bir şekilde belirtilmeli ve 8 haneli GTİP yazılmalıdır. Nasıl taşınacağı ve yükleme boşaltma limanları açık olarak belirtilmelidir. Birim fiyat, miktar, net ve brüt ağırlık, koli sayısı açık olarak belirtilmelidir.

İthal edilecek Makine ve Ekipmanlarda istenilen bilgiler:

İthal edilecek ürünün teknik bilgileri: Model numarası, Markası, Üreticinin açık ismi, Ürünün açıklanmasına yarayan diğer teknik bilgiler.

Başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde tarafımıza iletildikten sonra belge çıkma süresi 2-3 iş günüdür.

2) SASO BELGESİ neden önemlidir?

Sudi Arabistana yapılacak olan ithalat ve ihracatlarda gümrük belgeleri önemlidir. SASO Belgesi, Suudi Arabistan tarafından ihraç edilecek bütün ürün nakliyeleri için zorunlu tutulmaktadır. Bu belge, ürünlerin ilgili olduğu standart ve direktiflere uygunluğunun belirten bir belgedir.

3) SASO Belgesi hangi sektörler için gereklidir?

Elektrik & Elektronik, Endüstriyel Ekipman, Gıda, Petrol & Gaz, Denizcilik, Enerji, Havacılık, Hizmet Sektörü, Hükümetler & Kamu Kuruluşları, İnşaat & Gayrimenkul, Otomotiv, Perakende, Proses Endüstrileri & Madencilik, Taşımacılık & Altyapı, Tüketici Ürünleri

Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek