Sanayi devriminden sonra üretimin artması ile çalışan ihtiyacı da artmıştır. Zaman içerisinde çalışma kadar çalışma koşulları da önem kazanmaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülkelerde kötü çalışma koşulları olması, düşük ücretlendirme, uzun mesai saatleri, yaşa ve cinsiyete uygun olmayan işlerin yapılması gibi uygulamalar çalışma koşullarında standardizasyonun gerekliliğini göstermiştir.

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sistemi standardı ile kuruluşlar, işyerinde çalışma koşullarında iyileştirme gibi kabul edilebilir uygulamalar geliştirmekte, sürdürmekte ve uygulamaya teşvik etmektedir. SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sistemi, uluslararası belgelendirme standardı olup dünya çapında her bir firmaya uygulanabilir.

1) SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sistemini işletmem için aldığımda yararları nelerdir?

Çalışma koşullarında uluslararası standarda uymanızı sağlar, uluslararası itibarınız yükselir, Çalışma koşulları ve çevre uygulamalarının iyileştirilmesi ile ihmal, itibar kaybı gibi olası dava ihtimallerini azaltır, Çalışanlarınız, paydaşlarınız ve müşterilerinizin firmanıza bağlılığı pekiştirilir, İşletmenizin vizyonunuzu genişletir, Tedarik zinciri yönetimi geliştirir buna bağlı olarak performansınız artar, Çalışanların motivasyonu ve performansı artar, çalışanların rahat bir çalışma ortamına sahip olmaları sağlanır.

2) SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sisteminin belgelendirme süreci nasıl olmaktadır?

CEPAA (Council on Economic Priorities Accreditation Agency) tarafından yetkilendirilen bağımsız denetim şirketleri tarafından, SA 8000 sosyal sorumluluk yönetim sistemi Standardına uygun faaliyetler yapılıp yapılmadığına dair denetimler yapılmaktadır. Gerekli koşulları sağlayan işletmelere belge verilmektedir. Belgelendirme süreci sonrasında bağımsız denetim şirketleri düzenli aralıklarla denetim yapmaktadırlar. ATACERT Belgelendirme ile SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sistemi standardında denetim ve danışmanlık aşamalarında uzman danışman kadromuzdan destek almak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

3) SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sisteminin belgelerinin geçerlilik süresi nedir?

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sisteminin belgelerinin geçerlilik süresi 3 yıl olup, bağımsız denetim şirketleri düzenli aralıklarla denetim yapmaktadırlar. ATACERT Belgelendirme ile SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim sistemi standardında denetim ve danışmanlık aşamalarında uzman danışman kadromuzdan destek almak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek