Avrupa Birliği tarafından çıkarılan 97/23/EC Basınçlı Ekipmanlar Direktifi (Pressure Equipment Directive) uyarınca Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulacak basınçlı ürünlerin, direktif kriterlerine uygun olması zorunlu hale getirilmiştir, uygun olmayan ürünlerin pazara sürülmesine izin verilmemektedir. 2014/68/EU ile Avrupadaki Basınçlı Ekipmanlara ait bütün ulusal kanun ve kurallara dahil edilmiştir. Ülkemizde ise 97/23/EC uyarınca basınçlı ekipmanlar ile ilgili bir yönetmelik yayınlanmış ancak AB’de yeni direktif yayınlanınca 97/23/EC Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği yürürlükten kalkmış ve yerini 19 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 2014/68/EU Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine bırakmıştır.

1) Basınçlı Ekipmanlarda CE belgelendirme süreci nedir?

CE işareti vermeye yetkili kuruluşlar üzerinde başvuru yapılır. CE belgelendirmesi için gerekli evraklar hazırlanır. CE işareti almak için gerekli evrakların en önemlisi belgeye esas söz konusu ürünün özenle ve şartlara uygun hazırlanmış teknik dosyadır. Bu teknik dosya ürüne ait tüm iç ve dış faktörleri, ürünün detaylı özellik ve bilgilerini bulundurmak zorundadır. Buna teknik çizimler ve ürün hacmi, boyutu, içeriği dahildir. Bu hazırlık aşamasıyla birlikte gerekli CE laboratuvar analiz ve test çalışmaları yaptırılır. Laboratuvar analizleri ancak yetkilendirilmiş akredite laboratuvarlar üzerinden yapılabilirler.

ATACERT Belgelendirme olarak Basınçlı Ekipmanlarda CE belgesi almak için fimamız ile iletişime geçebilirsiniz.

2) Belgelendirme sürecinde gerekli evraklar nelerdir?

Uygunluk Değerlendirmesi için Başvuru Formu. Başvuru Sahibi Kuruluşun Unvanını, Yasal Statüsünü ve Temsil ve İlzam Yetkisi Olan Yöneticilerini Belirten Ticaret Sicil Gazetesi’nin Kopyası, Yurt Dışı Kuruluşlarda İse Muadili Yasal Bir Belge (ASLI / NOTER TASDİKLİ). Başvuru Sahibi Kuruluş Yetkililerinin Tasdikli İmza Sirküleri (ASLI / NOTER TASDİKLİ).  Başvuru Sahibi Kuruluş İle Üretim Yeri Sahibi Kuruluş Farklı İse Aralarındaki Anlaşmayı Gösteren Tasdikli Belge.  Marka Tescil Belgesi Fotokopisi.  Kalite Sistem Dosyası (Kalite Sistem Dosyası Asgari Şu Dokümanları İçermelidir; Kalite El Kitabı, Prosedürler, Deney Talimatları ve Formları Listesi, AT Tip İnceleme Belgesi (Varsa). AT Tasarım İnceleme Belgesi (Varsa). Teknik Dosya.

ATACERT Belgelendirme olarak Basınçlı Ekipmanlarda CE belgesi kapsamında belgelendirme konusunda sizlere hizmet vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek