Draft Sörvey, ithalat veya ihracatta, deniz taşıtları ile taşınan özellikle ticari malların yüklenmesinde ve/veya boşaltılmasında, suyun kaldırma kuvveti prensibinden yola çıkılarak, bir takım statik hesaplamalar yardımı ile söz konusu deniz taşıtının ağırlığını bulmak amacı ile kullanılan, birçok ülkenin gümrüğü tarafından kabul gören bir tartım metodudur.

Draft Sörvey çeşitli etmenleri içinde bulunduran bir ölçüm metodudur. Gemi kondisyonundan draft markalarına, gemi özellikleri, gemi yakıt ve balast tanklarının ölçümleri, gemi konstantı ve hava şartları gibi pek çok unsur sonuca etki etmektedir. Kısaca ölçüm prosedürü aşağıdaki şekildedir;

Başlangıç ve Final Draft Markalarının Okunması, Deplasman Hesaplamaları, Başlangıç ve Final Balast / Yakıt Tanklarını Ölçümü, Hydrostatik ve Ölçüm Tablolarının Kontrolleri, Gemi Konstant Figürlerinin Doğruluğundan Emin Olunması.

ATACERT Belgelendirmenin deneyimli ve yüksek nitelikli personeli sizin adınıza draft sörvey ölçümlerini yapmakta ve uzman surveyörlerimiz tarafından tarafsız ve bağımsız olarak bir draft sörvey raporu hazırlayarak size sunmaktadır.

Draft Sörvey nedir?

Su çekimi ya da draft geminin tabanı ile su seviyesi arasında kalan yani bir deniz aracının su altında kalan veya batma mesafesidir. Draft sörvey, ithalat ve ihracatta, deniz taşıtları ile taşınan özellikle kuru dökme yüklerin yüklenmesinde veya boşaltılmasında, suyun kaldırma kuvveti prensibinden yola çıkılarak, birçok statik hesaplamalar yardımı ile söz konusu deniz taşıtının ağırlığını bulmak amacı ile kullanılan, uluslararası alanda kabul görmüş bir tartım metodudur. Kısacası Draft sörvey, gemiye yüklenen veya gemiden boşaltılan herhangi bir malzemenin ağırlığını hesaplamada kullanılır.

Draft Sörvey hesabı nasıl yapılmaktadır?

Draft Sörvey hesabı basitçe şöyle yapılmaktadır, öncelikle geminin sancak iskele olmak üzere baş, vasat ve kıç draftları okunur. Daha sonra geminin balast ve tatlı su tanklarının iskandili ve deniz suyunun yoğunluğunu bulmak için deniz suyu örneği alınır ve yük hesabına geçilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek