Gıda ve insanlarla temas eden malzemeler; gıda, kimyasal, petrol veya gaz, inşaat ve diğer endüstriler için teçhizat; mekanik ve elektrikli ürünler gibi Rusya’da satışa sunulmak istenen birçok ürün için GOST-R Belgesi gerekmektedir.

ATACERT Belgelendirmeden danışmanlık hizmeti alınması durumunda GOST-R Belgesi için gerekli bilgilendirme faaliyetlerini yapmakta, belgelendirme aşamalarını kuruluş ile birlikte koordineli olarak oluşturmaktadır.

1) GOST-R Belgesi tüm ürünler için gerekli mi?

Gıda maddeleri, tekstil ve giyim, kozmetik ve parfümeri, evsel ürünler ve oyuncaklar gibi tüketici ürünlerine bu belge gerekmektedir. Tüm ürünler için GOST-R belgesinin bulunması gerekli değildir. Rusya’ya ihracat yapmak istediğiniz halde GOST-R Belgesi istenmeyen ürünler de bulunmaktadır, ancak ürünleriniz GOST-R belgesi kapsamında değilse bunu belirtmek için bir muafiyet yazısının hazırlanması gerekmektedir.

2) İthal edilecek ürün için bulunan GOST-R belgesinin geçerlilik süresi nedir?

Bu belge her sevkiyat için bir kez veya 1 veya 3 yıllık sürelerle geçerlidir.

3) GOST-R Belgesi Türleri Nelerdir?

1 yıllık seri üretim belgesi ve 3 yıllık seri üretim belgesidir. GOST-R belgesi, Rusya iç pazarlarında ve sevkiyatın gümrükleme işlemlerinde kolaylık sağlayan bir belgedir.

GOST-R Belgesi iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlar;

Zorunlu Uygunluk Sertifikası: üretimle ilgili olup zorunlu onaya tabiidir.

Gönüllü Uygunluk Sertifikası: üretimle ilgili olup gönüllü onaya tabiidir.

4.GOST-R Belgesinin Faydaları nelerdir?

Piyasada büyük güce sahip olursunuz,  Rusya ve çevresi pazarlarında serbest dolaşım ile pazarlayabilme olanağı sağlar,  Büyük bir müşteri kitlesine sahip olursunuz,  Türkiye’de üretim yapan firmaların GOST-R Belgesi geçerliliği olan ülkelere ihracat yapma olanağı bulunur.

5) GOST- R Belgeleri Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Belgenin resmi olarak geçerli olduğu ülkeler: Rusya Federasyonu

Sertifikasının etkili olduğu ülkeler: Beyaz Rusya ( Belarus ), Özbekistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan

6)GOST- R Sertifikasının Kullanıldığı Yerler nerelerdir?

Rusya Gümrükleri (mecburidir), Perakende satılan ürünler için perakende mağazaları için gereklidir, İnşaat Kontrolleri iskan ruhsatı alabilmek için inşaatlarda kullanılmaktadır, Çalıştıma izni alabilmek için endüstriyel mutfak, çamaşırhane gibi alanlarda, Çalışma izni ve üretim izni almak için üretim tesisleri ve fabrikalarda.

7) GOST-R Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, Yetkili kişilerin imza sirküleri, Marka tescil evrakları, Mevcut sertifikalar var ise fotokopileri. (CE, ISO, TSE, UKRSEPRO gibi), Talep ettiğiniz ürünler için daha önce yapılan test raporları, Ürünlerin teknik bilgileri, Ürünlerin etiketleri ve kullanma talimatı, Fabrikada kullanılan makine sayısı, seri numaraları ve üretici adı, Hammadde girişinden başlayarak fabrikanın üretim şeması, Ürünlerin GTİP numaraları, varsa model-kod bilgileri, Sertifikada yazılacak unvan ve adres bilgisi, Ürünleri gösteren katalog, Her üründen 3 adet numune, Vekaletname.

Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek