Enerji yönetimi, güvenlikten, üretim kalite ve miktarından, çevresel sorumluluklardan taviz vermeden enerjinin verimli kullanımıdır. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı, organizasyonların enerji verimliliğini yükseltmeye gerekli olan, süreç ve sistemleri oluşturmalarını, bu süreç ve sistemlerin uygulanmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Standart bütün enerji türlerini kapsar. Kuruluşların tamamını etkin enerji yönetimine, maliyetlerin azaltılmasına ve çevreye karşı duyarlılığa teşvik eder.

ATACERT Belgelendirmeden danışmanlık hizmeti alınması durumunda ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardı belgelendirmesi için gerekli eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini yapmakta, dokümantasyon çalışmalarını kuruluş ile birlikte koordineli olarak oluşturmaktadır.

1) ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardının Yararları Nelerdir?

Uygulamaya konulan projeler sayesinde enerji tüketimini azaltır. Enerjiden kaynaklanan maliyetleri kontrol altında tutar ve minimize eder. Kullanımda olan cihaz ve ekipmanları kontrol altında tutar. Enerji tüketiminin izlenmesi yoluyla performans hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Verimliliğin artırılması ve yasalara uygunluğu sağlar. İsraftan kaynaklanan olumsuz çevre etkisini azaltır. Enerji bilinci ile ilgili olarak toplum içinde itibarı arttırır. Sera gazı emisyonlarının azaltılmasında katkı sağlar. Diğer yönetim sistemleri ile entegrasyonu halinde kaynak tasarrufu sağlar.

2) ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardını Kimler Kullanabilir?
ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı, her tip ve büyüklükte organizasyonun, özel ya da kamu kuruluşlarının, hizmet ya da üretim sektöründe faaliyet gösteren her kuruluşun uygulamasına müsait bir yapıda oluşturulmuştur. Enerji bağlantılı çalışan kuruluşları ise doğrudan ilgilendirmektedir.

3) ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Belgelendirme süreçlerini başlatabilmek için önce ISO 50001 standardına göre bir enerji yönetim sistemi kurulmuş olması ve uygulanıyor olması gereklidir. Başvuru değerlendirme ve sözleşme evrelerinden sonra ISO 50001 Belgelendirme evresine geçilir. Bu çalışma iki adımda gerçekleştirilir; ilk adımda denetim planlaması yapılır. Yapılacak olan denetimde ISO 50001 enerji yönetim sistemi ile ilgili dokümanlar kontroledilerek, gözden geçirilir. Denetim süresince Düzeltici Faaliyet tespit edilmiş ise Düzeltici faaliyetlerinizin kapatmaları gerçekleştirilir. İkinci adım denetimde kuruluşunuzda uygulamış olduğunuz IS0 50001 sistemi doküman ve kayıtlar değerlendirilir. Bu denetimler sonucunda majör bir hata bulunmaz ve denetimden başarılı şekilde geçilmesi durumunda belgelendirme gerçekleştirilir.

Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, iletişim adreslerimizden ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek