Kalite bir ürünün, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılayabilme durumunun toplamıdır yani herhangi bir üretim faaliyetinde veya hizmette müşteri beklentilerine karşılık vermektir. Kalite yönetim sistemi ise bir kuruluşun kalite bakımından idare ve kontrol için gereken bir yönetim sistemidir. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesiyle firmanızda ürününüzün ya da hizmetinizin bir standarda bağlı olduğunu gösteren bir belgedir.

1) Hangi kuruluşlar ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alabilir?

Faaliyet gösterilen sektöre ya da kuruluşun büyüklüğüne bakılmaksızın her ölçekte kuruluş için ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi uygulanabilmektedir. Müşteri odaklı yaklaşımda olan, piyasada büyümek isteyen, sürekli gelişen ve uluslararası ticaret yapmak isteyen kuruluşlar Kalite Yönetim Sistemini kurmalı ve uygulamalıdır.

2) ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’ni firmamda uygulamak istiyorum ne yapmalıyım?

Hazırlık Aşaması: KYS hazırlık aşamasında politika, kalite el kitabı, prosedür ve talimatların oluşturulması, dokümantasyonun yapılması ve temel yapının oluşturulması gerekmektedir.

Başvuru aşaması: Belgelendirmenin yapılabilmesi için belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılmaktadır.

Onay Aşaması: Yapılan denetim sonrası uygunluk sağlanırsa ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alınır.

ATACERT Belgelendirmeden danışmanlık hizmeti alınması durumunda Kalite Yönetim sistemi (KYS) için gerekli eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini yapmakta, dokümantasyon çalışmalarını kuruluş ile birlikte koordineli olarak oluşturmaktadır.

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi içeriği nedir?

Giriş, Kapsam, Atıf Yapılan Standartlar, Terimler ve Tarifler, Kalite Yönetim Sistemi, Yönetim Sorumluluğu, Kaynak Yönetimi, Ürün Gerçekleştirme, Ölçme, Analiz ve iyileştirme

4) ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Başvuru Formu, Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi, Vergi Levhası fotokopisi, Oda Kayıt belgesi fotokopisi, İmza sirküleri fotokopisi, SGK bildirgesi.

Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, ATACERT Belgelendirmenin deneyimli çalışanlarından bilgi alabilirler.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek