Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel fark, Gerilim (Voltaj) olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde konutlarda günlük hayatta 220V enerji gerilimi kullanılmaktadır. Ayrıca elektrik şebekelerinde Alçak gerilim şebekeleri (0 – 1 kV arası), Orta gerilim şebekeleri (1kV – 35kV arası), Yüksek gerilim şebekeleri (35kV – 154kV arası), Çok yüksek gerilim şebekeleri (154kV ve üzeri) kullanılan gerilim seviyeleridir.

29845 sayılı belirli gerilim sınırları için tasarlanan elektrikli ekipman ile ilgili yönetmeliği (2014/35/AB); alternatif akım için 50 volt – 1000 volt arasında, doğru akım için 75 volt – 1500 volt arasında değişen anma gerilimlerinde kullanılmak üzere tasarımlanan elektrikli teçhizatları kapsamaktadır.

Cihazlarda, toprak hattının yüksek direncinden,  toprak hattına bağlı kablonun başka bir yerle temasından veya benzeri durumlardan dolayı kaçak akım oluşabilir. 30 mA in üzerine çıktığında bu durum tehlikeli bir durum oluşturmakta ve elektrik yangınlarına neden olabilmektedir. Kaçak akımın önlenebilmesi için yüksek akım önleyici sistemlere ek olarak kaçak akım rölesi, ayırıcı sistemlerin uygulanması gerekmektedir.

Kaçak akımın önlenebilmesinde gerekli sistemlerin uygulanması için gerekli testlerin LVD Alçak Gerilim testi standartlarına uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

LVD Alçak Gerilim testi (Low voltage directive), CE Belgesi almak için gerekli görülen bir test olmakla birlikte Avrupa Birliği ortak pazarında serbest dolaşım için de bir gerekliliktir. CE Belgesi alımı sürecinde LVD Alçak Gerilim testi (Low voltage directive) testinin yanında bir Teknik dosya hazırlanmalıdır. Yapılacak denetimlerle CE Belgesini almaya uygun olunup olunmayacağına karar verilmektedir.

İthalatçı firmalar, yalnızca bu LVD Yönetmeliğine (2014/35/AB)  uygun elektrikli ekipmanı piyasaya arz edebilmektedir.

ATACERT Belgelendirmede, 29845 sayılı belirli gerilim sınırları için tasarlanan elektrikli ekipman ile ilgili yönetmelik (2014/35/AB) kapsamında LVD Testleri akredite laboratuvarımız, kalibre edilen cihazlarımız ve uzman personellerimiz tarafından profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek