Kaldırma ve iletme ekipmanları; işyerlerinde yüklerin, malzemelerin kaldırma bir yerden başka bir yere taşınması için sürekli olarak kullanılan makina ve ekipmanlara verilen genel bir addır. Kaldırma ve iletme ekipmanları sürekli olarak tehlike barındıran makineler ve ekipmanlardır. Kaldırma ve iletme ekipmanları yüklerin ve malzemelerin taşınması için kullanılmaktadır ve bu ekipmanların bazıları bu ekipmanları kullanma yetkisi olan kişiler tarafından kullanılır. Bu kullanım süreci kontrol ve sürekli gözetim gerektirir. Bu ekipmanları kullanan kişilerin bu ekipmanları kullanmaya yetkilerinin olması mutlak bir şarttır. Aksi durumda kullanılan kaldırma iletme ekipmanları istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu ve bunun gibi kazaların daha öncelerde verilecek üzücü örnekleri bulunmaktadır. Ülkemiz de bu gibi üzücü kazalar gerekliliklerin yerine getirilmemesi sonucunda yaşanmaktadır. Bu kazaların sonucunda doğan sonuçlar oldukça ciddidir.

Bunun dışında kaldırma ve iletme ekipmanları mutlak suretle periyodik kontrollerden geçirilmelidir. Bu bir zorunluluktur. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek-III bölümü 2. Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları maddesinin altındaki 2.2. bendinde (Kaldırma Ve İletme Ekipmanları) ve alt bentlerinde belirtilmiştir. Kaldırma iletme ekipmanlarının standart kontrollerinin nasıl ve ne şekilde kimler tarafından yapılacağı Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Belirtilenlerin dışına çıkılmadan kontrollerin yapılması zorunludur.

Kaldırma iletme ekipmanlarının periyodik kontrollerinin yapılıp yapılmadığı aletlerin ait olduğu firmaya aittir. Denetlemelerin yapılmaması da çok ciddi istenmeyecek sonuçlar ne yazık ki doğurabilir. Kaldırma iletme ekipmanlarının sahibi olan firmalar durumun ciddiyetinin farkında olarak işleyiş süreçlerini devam ettirmek zorundadır. Akredite Muayene Kuruluşu olarak belirlenmiş kontrol yetkisi olan firmalar tarafından bu kontrollerin yapılması gerekmektedir. Tarafımızca sizlere yüksek standartlarda hizmet sunulmaktadır.

Atcert olarak akreditasyon kapsamında periyodik kontrolü gerçekleştirilen ekipmanlar: 

Vinç ( Gezer Köprülü, Portal, Monoray, Kule, Yükleyici Kren ), Caraskal, Platform, Yükseltilebilen Seyyar İş Platformu, Asılı Erişim Donanımı, Sütunlu Çalışma Platformu, Taşıt Kaldırma Donanımı ( Araç Kaldırma Lifti ), Kriko, Çektirme ( Halatlı, Zincirli ), Transpalet, İstif Makinesi, Forklift, İnşaat Asansörü.

Yukarıda ki gibi kaldırma iletme aletlerinin kontrolleri en doğru ve güvenilir şekilde gerçekleştirilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek