Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) İletişim ve Yayınlar Komitesi (EA CPC) 35. toplantısı, Kurumumuzdan Akreditasyon Uzmanı Ömer KARAVELİOĞLU ile birlikte 25 diğer ulusal akreditasyon kurumu ve paydaş temsilcilerinin katılımıyla, 13-14 Mart 2019 tarihlerinde Zagreb, Hırvatistan’da gerçekleştirilmiştir.

Amaçları arasında; – EA üyelerini iletişim konularında desteklemek, iletişim ve tanıtımın gelişimine destek ve girdi sağlamak, EA ve EA üyelerinin faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan materyallerin geliştirilmesini sağlamak, iletişim konularında EA sekretaryasını desteklemek, akreditasyonun değerini gösteren materyaller geliştirmek, EA üyelerinin yapmış oldukları iyi uygulama örneklerinin diğer EA üyeleri arasında yaygınlaştırılmasını sağlamak ve EA üyelerinin ekonomilerinde akreditasyonu teşvik etmek – olan komitenin bu toplantısında Ömer KARAVELİOĞLU tarafından Kurumumuz adına TÜRKAK’taki son gelişmeler ve iletişim konularındaki faaliyetlerimiz ile ilgili bir sunum gerçekleştirilmiştir. Benzer şekilde Hırvatistan Akreditasyon Kurumu tarafından da “Hırvatistan’da Akreditasyon ve İletişim Faaliyetleri” konulu bir sunum gerçekleştirilmiştir.
Toplantıda; EA ana faaliyetleri, EA MLA markası düşüncesi ve EA sekretaryası tarafından yönetilen dijital iletişim materyalleri hakkında güncel ve genel bilgiler verilmiştir. Diğer yandan, IAF ve ILAC tarafında devam eden faaliyetler, 2019 Dünya Akreditasyon Günü ile IAF veri tabanı ve “IAF CertSearch” aracı hakkında da bilgilendirmeler yapılmıştır.
İyi uygulama örneği olarak; İspanya’da yayımlanan ve İspanya Akreditasyon Kurumu (ENAC) ve İspanya Standardizasyon Kuruluşu (UNE) tarafından oluşturulan “Kamu İhalelerinde Standart ve Akreditasyon Kullanım Kılavuzu” dokümanı hakkında bilgi paylaşımı yapılmıştır.
27 Ekim 1999 tarihinde 4457 sayılı kanun ile kurulmuş olan TÜRKAK’ın kuruluşunun ve EA’nın kuruluşunun 20. yılı hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca İtalyan Akreditasyon Kurumu (ACCREDIA)’nın kuruluşunun 10. yılı kutlamaları hakkında bilgiler ACCREDIA tarafından aktarılmış olup, genel olarak yıldönümü faaliyetleri hakkında deneyim paylaşımları yapılmıştır.
Ayrıca EA üyesi çeşitli ulusal akreditasyon kuruluşları tarafından görüşülmesi önerilen konular görüşülmüş ve bununla birlikte aralarında TÜRKAK tarafından yapılmış olan önerilerin de olduğu çeşitli iyileştirilme önerileri toplantıya girdi sağlamıştır.
Bir sonraki CPC toplantısının Bulgaristan Akreditasyon Kurumu (BAS) ev sahipliğinde, 18-19 Eylül 2019 tarihlerinde Sofya, Bulgaristan’da gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek