Periyodik Muayene Hizmetleri, Herhangi bir kurum veya kuruluştaki iş ekipmanlarının düzenli kontrolü ve standartlara uygunluğunun test edilmesi için yapılan kontrol ve muayenelere, periyodik muayene denmektedir. Bu periyodik muayene hizmetlerinin sağlanması için “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” başta olmak üzere bir takım standartlar göz önüne alınmaktadır.

Periyodik Muayene Hizmetleri

İş ekipmanlarının daha sağlıklı bir şekilde çalıştığının teyidi için bu muayeneler çok önemlidir. Aksi takdirde iş sağlığı ve iş güvenliği adına ciddi problemler meydana gelebilir ve tehlike arz edebilir. Peki tam olarakperiyodik muayene nedir, bu muayene nasıl yapılır, hangi firmalar tarafından yapılır ve nerede yapılır? İşte detaylar…

Periyodik Muayene Nedir?

Periyodik muayene, herhangi bir iş sektöründeki iş ekipmanlarının test, kontrol ve muayenelerinin yapılmasını sağlayan düzenli gözden geçirmelere denmektedir. Periyodik muayenede, kurulum ve çalışma şartları detaylı olarak incelenir. İş koluna ve ekipmanların sınıfına göre bu muayeneler, günlük, haftalık, aylık veya yıllık periyotlarda olabilir. Bu tamamı ile ürünün kullanım sıklığına, prosedürlerdeki temel zaruretlere ve diğer bileşenlere göre değişkenlik gösterebilir.

Periyodik Muayene Nerede Yapılır, Nasıl Yapılır?

Periyodik muayene nerede yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz nasıl yapılır sorusuna bir göz atalım. Bu muayene, yerinde yapılmak sureti ile gerekli malzeme, değerlendirme ve ölçüm aletleri ile yapılır. Kimi zaman muayene, uygun görülmesi durumunda, bu işin yaptırıldığı firmalarda yapılabilir. Periyodik muayene işlemleri, periyodik kontrol firmaları tarafından yapılır. Muayene işlemlerini yapmadan önce, öncelikli olarak periyodik muayene formu doldurulmalıdır.

Düzenli kontrollerin yapılmasından sonra her bir işlem için, periyodik muayene ve kontrol firmaları tarafından periyodik muayene raporu düzenlenir. Bu raporlar, kayıt numarasını taşımak zorundadır. Raporda tüm durumlar açık bir şekilde beyan edilir. Daha sonra Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na gerektiğinde bu raporlar sunulabilir.

Periyodik muayene ve kontrol muayene işlemlerini güvenilir firmalardan yaptırabilirsiniz. Atacert, bu kontrolleri güvenilir ve en uygun ücretler ile yaptırabileceğiniz bir firmadır. Dilediğiniz zaman randevularınızı oluşturarak, hangi iş ekipmanı ya da ekipmanları için pediyodik muayene yaptıracaksanız  hemen iletişime geçebilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@atacert.com mail adresimizden yada 0 (850) 840 38 74 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
0 (850) 840 38 74 Whatsapp Destek